Charset: Difference between revisions
| (8 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
| Line 3: | Line 3: | ||
{| border="1" class="wikitable" | {| border="1" class="wikitable" | ||
| | |||
|ASCII | |ASCII | ||
|ISO-8859-1 | |ISO-8859-1 | ||
| | |[https://www.utf8-zeichentabelle.de/unicode-utf8-table.pl UTF-8] | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| | | | ||
|7 Bit, first Bit always 0 | |||
|1 Byte | |1 Byte | ||
|Multi Byte | |Multi Byte | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|128 | |||
|256 | |||
| | |||
|- | |||
|A | |||
|65/0x41 | |||
|65/0x41 | |||
| | |||
|- | |||
|ü | |||
|n/a | |||
|252/0xFC | |||
| | |||
|- | |||
|PI | |||
|n/a | |||
|n/a | |||
| | |||
|- | |||
|ä | |||
| | |||
|228/0xE4 | |||
|/0xC3 0xA4 | |||
|- | |||
|ö | |||
| | |||
|246/0xF6 | |||
|/0xC3 0xB6 | |||
|} | |} | ||