Charset: Difference between revisions
| (2 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
| Line 6: | Line 6: | ||
|ASCII | |ASCII | ||
|ISO-8859-1 | |ISO-8859-1 | ||
|UTF-8 | |[https://www.utf8-zeichentabelle.de/unicode-utf8-table.pl UTF-8] | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| | | | ||
| Line 25: | Line 25: | ||
|ü | |ü | ||
|n/a | |n/a | ||
|252/ | |252/0xFC | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| Line 35: | Line 35: | ||
|ä | |ä | ||
| | | | ||
|228/ | |228/0xE4 | ||
|/0xC3 0xA4 | |/0xC3 0xA4 | ||
|- | |||
|ö | |||
| | |||
|246/0xF6 | |||
|/0xC3 0xB6 | |||
|} | |} | ||