Fritzbox7390: Difference between revisions
| Line 48: | Line 48: | ||
|TV | |TV | ||
|80:1F:02:25:44:8E | |80:1F:02:25:44:8E | ||
| | |||
|- | |||
|Tablet | |||
|88:70:8C:15:6D:4A | |||
| | | | ||
|} | |} | ||
Revision as of 21:29, 21 December 2015
Data
WLAN Code 1149509983200814
Start-Code T3Sw-iAKf-J3ks
Documentation
see C:\Uwes\Documents\1und1\7390Konfiguration.docx
WLAN Devices
| Frauke S4 Mini | 54:40:AD:45:D8:42 | |||
| Frauke Handy | 1C:66:AA:38:09:87 | IMEI 354352050153771 | ||
| Frauke Laptop | 1C:4B:D6:EA:E8:B7 | Hostname Meibeyer-PC | ||
| JakobHandy | 50:32:75:12:ED:50 | |||
| android-309a4b68c5da2e1a | android-309a4b68c5da2e1a | Jakob Handy | ||
| HP Laptop | WLAN DA-FC-93-31-82-51 or ..52 LAN D8-FC-93-31-82-51 |
Hostname HP20038790 | ||
| UweHandy | 84:51:81:8B:FF:CC | IMEI 352912059428680 | android-4337454e9f41f210 | |
| TV | 80:1F:02:25:44:8E | |||
| Tablet | 88:70:8C:15:6D:4A |
NAS
- Win7 -> Windows Suche -> \\fritz.box user=uwe.heuer@gmail.com pwd=Bpmn2014
- Jakob jakob.meibeyer@gmail.com rimpaustrasse
map Windows network drive
- Drive X: to \\fritz.box\FRITZ.NAS with user=uwe.heuer@gmail.com pwd=Bpmn2014
map in Ubunutu
- see here